rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeArtykuły topNajwyższa Izba Kontroli negatywnie o przygotowaniu szkół do przyjęcia 6-latków

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie o przygotowaniu szkół do przyjęcia 6-latków

nikO tym, że szkoły nie są gotowe do przyjęcia sześciolatków rodzice wiedzą doskonale. To dlatego nie chcą ich tam posyłać, mimo akcji propagandowej ministerstwa.W tym roku na posłanie swojego 6-letniego dziecka do szkoły zamiast do przedszkola zdecydowało się tylko 15 procent rodziców. Odsetek ten w ostatnich dwóch latach spadł o 5 procent.

Dziś okazuje się, że tę intuicję rodziców potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport pokontrolny przeprowadzony dla resortu edukacji. Wynika z niego, że szkoły nie poradziły sobie zupełnie z problemem. Jak donosi „Rzeczpospolita": „ze sprawdzonych w ubiegłym roku placówek zaledwie 12,5 proc. spełniało wymagane warunki. W blisko 80 proc. stwierdzono naruszenia wymagań w zakresie bezpieczeństwa i higieny, blisko 60 proc. nie zapewniało młodszym uczniom miejsca zabaw, ponad 56 proc. nie spełniało wymogów opieki świetlicowej, a połowa – zalecanych wymagań dla sal lekcyjnych". W raporcie wytknięto także, że ministerstwo nie pomogło dostatecznie samorządom przygotować się do zmian, a także, że nie opracowało standardów pracy szkół z 6-latkami. Nie przygotowało również żadnych programów dla szkół, żeby wesprzeć je w tym nowym zadaniu.

Innymi słowy ani szkoły, ani nauczyciele, ani samorządy nie są gotowe na przyjęcie 6-latków do szkół. Tym bardziej więc rodzice nie są gotowi, żeby je tam oddać. A i same 6-latki, według opinii wielu psychologów, również nie są na to gotowe. Może więc jest to odpowiedni moment na wycofanie się z tego pomysłu i przyznanie w końcu, że nie był najlepszy?

 

Go to top