rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeArtykuły top6-latki nie radzą sobie w szkole

6-latki nie radzą sobie w szkole

POLITYKAPRORODZINNA3Profesor Krzysztof Konarzewski z Instytutu Badań Edukacyjnych przeanalizował wyniki stu tysięcy dzieci, które poszły do szkół w wieku sześciu bądź siedmiu lat. Wniosek, jaki wysnuł jest taki – dzieci, które poszły do szkoły w wieku sześciu lat radzą sobie gorzej, niż te, które zaczęły naukę później.

Co więcej, jeśli w grupie przeważna liczba dzieci, które zaczęły naukę szkolną w wieku sześciu lat, cała grupa radzi sobie o wiele gorzej niż grupa dzieci, które zaczęły naukę jako starsze. O sprawie informowała „Rzeczpospolita". Zdaniem prof. Konarzewskiego najbardziej optymalnym wiekiem rozpoczęcia nauki szkolnej jest 6,5 roku.

Zatem być może rozwiązaniem jest posyłanie dzieci do szkoły nie według rocznika urodzenia, ale według roku szkolnego. To znaczy dzieci urodzone, na przykład do końca czerwca zaczynałyby rok szkolny jako jedna grupa, a te urodzone od lipca grudnia zaczynałyby naukę w szkole dopiero w następnym roku. Takie rozwiązania stosowane są z powodzeniem w wielu europejskich krajach. Cóż zatem stoi na przeszkodzie, żeby zastosować je w Polsce?

 

Go to top