rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeArtykuły topInicjatywa ustawodawcza w sprawie oświaty

Inicjatywa ustawodawcza w sprawie oświaty

Sześciolatki w szkole polityka prorodzinnaCzy sześciolatki, a nawet niektóre pięciolatki będą musiały iść w przyszłym roku do szkoły? Przynajmniej milion osób wierzy, że nie będzie to konieczne, że jednak coś się zmieni. Fundacja Rzecznik Praw Rodziców znów zbiera podpisy. Akcje państwa Elbanowskich i ich współpracowników stały się już symbolem walki rodziców o prawo do decydowania o własnych dzieciach. Czy tym razem ktoś ich wysłucha i potraktuje poważnie?

To, że polska oświata wymaga gruntownej reformy wiadomo nie od dzisiaj. Natychmiastowych zmian chce olbrzymia rzesza rodziców sześciolatków i młodszych dzieci, szczególnie tych, które urodziły się w drugim półroczu.

Przed tygodniem do szkół powędrowały pierwszy raz obowiązkowo dzieci urodzone od stycznia do czerwca 2008 roku. Efekt jest taki, że w szkołach, w których do tej pory były dwie pierwsze klasy, teraz są trzy lub cztery. Budynki szkolne są przepełnione, w wielu przypadkach nie ma mowy o nauczeniu na jedną zmianę, bo szkoły nie są z gumy. Dlatego niebawem tysiące sześcio- i siedmioletnich pierwszaków będą kończyć lekcje, gdy za oknem będzie już ciemno, czyli po godzinie 16. Po powrocie do domu, zjedzeniu posiłku i odrobieniu zadań domowych, mali uczniowie bedą zmęczeni i raczej wybiorą się do łóżek niż na dodatkowe zajęcia sportowe, czy językowe, z których być może chętnie korzystaliby po lekcjach.

Organizatorzy akcji 15 września zgłoszą w Sejmie inicjatywę ustawodawczą o zmianach w polskiej oświacie, potem przez trzy miesiące trzeba będzie zebrać minimum sto tysięcy podpisów. Choć ostatnio było ich milion inicjatywa przepadła. Tym razem rzecz może wyglądać inaczej, ponieważ w okresie wyborczym wyborca zdecydowanie zyskuje na znaczeniu.

Ostateczny termin na przysyłanie podpisów będzie ustalony na połowę grudnia.
Projekt zakłada:
1. Rodzice będą decydować o tym czy ich dziecko rozpocznie edukację szkolną jako sześcio- czy siedmiolatek.
2. Edukacja przedszkolna będzie prawem dziecka i obowiązkiem państwa a nie odwrotnie.
3. Rodzice będą mieli realny wpływ na program nauczania.
4. Podręczniki będą wybierać rodzice i nauczyciele a nie rząd.
5. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe w przedszkolach.
6. Podniesione zostaną standardy min. transportu do szkoły
Więcej informacji można znaleźć na stronach www.ratujmaluchy.pl i www.rzecznikrodzicow.pl

 

Go to top