rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeArtykuły topUlga na dziecko i zasiłek rodzinny

Ulga na dziecko i zasiłek rodzinny

kids-3Dochód 539 złotych na przypadający jednego członka rodziny uprawnia do otrzymania zasiłku rodzinnego. Nikt nie zapowiada podniesienia tego progu. Jeżeli w rodzinie z trójką dzieci ojciec zarobi 2.695 złotych netto to ulga przysługuje, jeśli więcej - nie.

Zasiłki w zależności od wieku dziecka wynoszą od 77 zł do 106 złotych dla dzieci powyżej 5 roku życia. Te dramatycznie niskie świadczenia przysługują dzisiaj na 2,4 miliona dzieci. Jak przeżyć za taką sumę?
Buty – 70-200 złotych, kurtka zimowa – 80-200 złotych, dzienne wyżywienie dla rodziny 50-80 złotych. Rachunek za ogrzewanie zimą w mieszkaniu, które wymaga remontu – nawet 3.000 złotych. Czynsz – 500 złotych lub więcej. Czy polskie rodziny wielodzietne chcą mieć większe mieszkania? Często nawet o tym nie marzą. Dlaczego? Okazuje się, że wtedy nie stać ich na opłacenie bieżących rachunków. Pewna wielodzietna mama powiedziała w wywiadzie dla „Wiadomości" – Albo płacę rachunki, albo za jedzenie. Innej opcji nie ma.

Tymczasem rząd wprowadzając podwyższoną ulgę podatkową z tytułu posiadania dzieci, chce zaoszczędzić na pomocy społecznej 650 milionów złotych. Liczba uprawnionych nieletnich, którym zasiłki przestaną przysługiwać spadnie o ponad 8 procent. Jak donosi portal rp.pl , z systemu zasiłkowego wypadnie blisko 200 tysięcy dzieci. RATUNKU!!! Czy ktoś opracuje i wprowadzi w Polsce politykę prorodzinną KOMPLEKSOWO?

Teresa Kapela – wieloletnia działaczka na rzecz rodzin wielodzietnych w wywiadzie dla portalu fronda.pl powiedziała, że kluczowe wydaje się pytanie – Czy polska rodzina musi być biedna? W większości państw UE zasiłki na dzieci są powszechne. Dlaczego zakładamy, że każdy finansowy wysiłek rodziców musi być zniwelowany poprzez pozbawienie ich dodatkowych pieniędzy, które mogliby otrzymać z tytułu wychowywania dzieci? To jest na przykład kwestia podjęcia pracy przez matkę – jeżeli uda jej się zarobić, przekraczając próg, świadczenia dla jej rodziny zostaną odebrane. Przykładowo wystarczy, że matka szóstki dzieci zarobi 750zł pozbawia ją to 900zł świadczeń rodzinnych i 400zł dodatku mieszkaniowego...

W Austrii, Francji, Niemczech, Anglii są powszechne zasiłki rozpoczynające się od ponad 120 euro na dziecko, niezależnie od osiąganych dochodów. W Polsce za tyle trzeba przeżyć, a ceny są niemal identyczne. Wniosek o nowe zasady i szybkie kompleksowe rozwiązania w polityce prorodzinnej niestety nadal jest aktualny.

(jn)

Go to top