rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeArtykuły topW Hiszpanii łatwiej się rozwieść niż zmienić telefon

W Hiszpanii łatwiej się rozwieść niż zmienić telefon

sociasRozmowa z IGNACIO SOCIASEM PIARNAU – dyrektorem generalnym Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Rodziną The Family Watchs

Jednym z poważnych zagrożeń dla współczesnej europejskiej rodziny są rozwody, czy rozpad tak wielu małżeństw rzeczywiście jest w obecnych czasach uzasadniony?

Badania pokazują, że 90% małżeństw, które decydują się na rozwód decyduje się z powodu niewielkiego konfliktu. Jedna z instytucji badawczych zdefiniowała trzy poziomy czynników, z powodu których pary się rozwodzą. Okazało się, że tylko 10% ma w rodzinie poważny problem, typu alkoholizm, przemoc. Pozostałe 90% podejmuje decyzje o rozwodzie z powodów mało istotnych.

Można temu jakoś zapobiec? Podobno dzieci ponoszą mniejsze koszty psychiczne z powodu śmierci jednego z rodziców, niż z powodu rozwodu.

Kiedy zaproponowano parom, które chciały się rozwieść z grupy tych 90%, żeby zostawiły sobie 15 dni na zastanowienie i przedstawiono im konsekwencje rozwodu dla nich samych i dla dzieci, to 40% par zgodziło się. Z tego 98% zrezygnowało z rozwodu. W tym jest rozwiązanie. W edukacji.

Małżeństwa nie można zredukować do odczuwania emocji, bo emocje są przez jakiś czas, mogą się skończyć. Po drugie małżeństwo to nie kontrakt na pewien czas, to jest początek, start, ale myśl ma być taka, że robimy coś razem i nie opieramy tego na emocjach, tylko chcemy stworzyć rodzinę.

Tymczasem teraz dla wielu osób dzień ślubu jest punktem docelowym. Młodzi uważają, że to jest finisz, skupiają się na tym, że ślub to cel i nie patrzą dalej. Tę mentalność trzeba zmieniać.

Jednak w wielu krajach wciąż ułatwia się procedury rozwodowe...

U nas w Hiszpanii małżeństwo jest najsłabszym kontraktem, bo może być zniszczone jednym podpisem bez konkretnego powodu. Wystarczy powiedzieć, że ja chcę rozwodu. Gdy sędzia pyta dlaczego, wystarczy powiedzieć, że się chcę i już. Można powiedzieć, że się chce rozwodu już po 3 miesiącach po ślubie, pod warunkiem, że nie ma przemocy, bo jak jest przemoc to można to zrobić następnego dnia. Jaki kontrakt w edukacji czy w pracy można rozwiązać tak łatwo? W Hiszpanii łatwej zakończyć małżeństwo niż zmienić telefon.

Przegraliśmy więc bitwę o rodzinę?

Moim zdaniem ta bitwa została przegrana dawano temu. Kiedy małżeństwo zaczęło być utożsamiane wyłącznie z emocjami. Jeśli małżeństwo to emocje, to przecież ja mogę wyjść za mąż za wnuka czy osobę tej samej płci, a nawet dlaczego nie mogę ożenić się z psem, jeśli to obiekt mojej fascynacji? Dawno zapomnieliśmy że małżeństwo to porozumienie. Jaki jest powód kontraktów? Ochrona słabszych! Małżeństwo powstało, by chronić kobiety, w czasach, gdy były słabsze, i chronić dzieci. Dzieci nadal trzeba chronić! Jeśli mężczyzna bierze ślub, ma dzieci i po kilku latach znika, to nie ma ochrony dla dzieci.

Nie ma już nadziei?

Nadzieja jest zawsze! ONZ ogłosił rok 2014 Rokiem Rodziny. Trzeba więc o niej rozmawiać, pokazywać jej wartość i bronić jej. Także nierozerwalności małżeństw, szczególnie z błahych powodów.

Go to top