Social Share:
IMG 0104 zmniejszacz-pl 881087Młodzi ludzie coraz później zakładają rodziny, młode Polki coraz później rodzą dzieci. Dlaczego? Bo stawiają na karierę? Bo unikają odpowiedzialności? Bo są leniwi i egoistyczni? Pewnie takich przypadków jest także dużo, ale k'woli sprawiedliwości trzeba także zauważyć, że młodym ludziom jest teraz naprawdę bardzo trudno.
Bezrobocie wśród absolwentów sięgnęło dwucyfrowej liczby, a nawet, jak dostaną uwmowę o pracę to nie jest to na ogół dobra, stała umowa, ale umowa o dzieło bądź umowa-zlecenie, która jest korzystana dla pracodawcy, szczególnie w dobie kryzysu, ale na pewno nie daje poczucia bezpieczeństywa młodym pracownikom. Niekiedy zupełnie zamyka im drogę do własnego mieszkania. A szczauje się, że niemalże milion gospodarstw domowych w Polsce nie ma własnego mieszkania. To zatrważające dane, bo jak budować rodzinę, bez własnego gniazda?
Także instytucje naszego państwa - które deklaruje, że prowadzi politykę prorodzinną, a rok 2013 hucznie ogłosiło nawet Rokiem Rodziny - zatrudniają młodych ludzi, na umowach o dzieło. Urzędy, a nawet sądy zatrudniają pracowników na podstawie takich umów, o czym donosił "Dziennik Gazeta Prawna", stwierdzając, że umów tylko w samym w sądownictwie jest ponad półtora tysiąca.
Zatem to może nie do końca jest tak, że mamy gnuśnią, nieodpowiedzialną i egoistyczną młodzież i dlatego mamy zapaść demograficzną i brak dzieci... Zresztą dobitnie widać to na przykładzie młodych Polaków w Anglii, którym rodzi się najwięcej dzieci wśród wszystkich mniejszości narodowych.
Kiedy i czy doczekamy się, że ci młodzi wrócą ze swymi dziećmi do Polski? I kiedy tym z nad Wisły zostaną stworzone takie warunki, żeby nie bali się mieć dzieci, żeby mieli gdzie zakładać rodziny, żeby było ich zwyczajnie na to stać?