Social Share:
IMG 6825Od stycznia 2013 r. wejdą w życie uchwalone przez sejm zmiany w podatku dochodowym. Oczywiście zmiany sprowadzają się do ograniczenia niektórych ulg.
Chodzi m.in. o ulgę z tytułu wychowania dzieci. W tej chwili można odliczyć od podatku 1112,04 zł rocznie na każde dziecko bez względu na dochody. Od stycznia 2013 r. zmieni się przede wszystkim to, że sama możliwość odliczenia będzie zależna od dochodu, ale także od liczby dzieci w rodzinie.
Nie będą mogli skorzystać z ulgi rodzice, którzy mają jedno dziecko i ich wspólne roczne dochody przekraczają 112000 zł. Ci, którzy mają dwójkę dzieci, mogą zrobić odliczenie na dotychczasowych zasadach, tj. 1112.04 zł na każde dziecko, (92,67 zł miesięcznie), bez względu na dochody. Natomiast rodziny z trójką dzieci na pierwsze i drugie dziecko mogą odliczyć 92,67 zł miesięcznie, ale już na dziecko - 139 zł miesięcznie, a na czwarte i każde kolejne - 185,34 zł miesięcznie, także bez względu na dochody.
I niby wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że większość rodzin wielodzietnych i tak nie jest w stanie skorzystać w całości z tych ulg, bo żeby to było możliwe np. przy czwórce dzieci, trzeba miesięcznie zarabiać 6500 zł. To o wiele więcej niż przeciętna pensja. Wciąż nie ma u nas więc skutecznej promocji dzietności i rzetelnej polityki prorodzinnej, za to w nadmiarze słów i pustych gestów, które i tak nie podniosą dzietności.