Social Share:
fot. Christian Schwier-2Mieszkam w niewielkim miasteczku w w Nadrenii Północnej Westfalii (Niemcy). Rodziny wielodzietne mają się tu znakomicie.
 
Rodzice nie czują się tutaj zostawieni sami sobie. Tuż przed urodzeniem dziecka dostaje się 1000 euro „na strat". Nie jest więc problemem zakup wyprawki dla dziecka. Później jest płatny macierzyński, wychowawczy i zapewnione miejsce w przedszkolu, kiedy dziecko kończy 2,5 roku.
Do 18. roku życia wszystkie leki dla dzieci są bezpłatne, także aparaty ortodontyczne, okulary i wszystkie wizyty u lekarzy specjalistów.. Bez względu na dochody rodziny. Dzieci także dostają za darmo w szkole podręczniki, które na koniec roku szkolnego muszą zwrócić. Kupuje się tylko ćwiczenia, ale to nie kosztuje więcej niż 20 euro. Wypady na basen, zajęcia muzyczne czy sportowe są dostępne za darmo dla dużych rodzin albo kosztują dosłownie grosze.
 
Jeśli pracuje tylko jedno z rodziców, bo np. matka postanawia zostać z dziećmi w domu, wtedy miasto „dopłaca na życie", zapewnia też mieszkanie, tak, żeby rodzina nie cierpiała niedostatku.
 
Oczywiście przy rozliczeniu podatku dochodowego także uwzględnia się dzieci. Jeśli natomiast rodzice w ogóle nie mają pracy, to na każde dziecko otrzymują 184 euro. Nasze miasto wypłaca także na każde nowo narodzone dziecko 300 euro co miesiąc przez cały rok. Kiedy natomiast kobieta sama wychowuje dziecko i nie ma alimentów dostaje dodatkowe 180 euro miesięcznie.

Nie sposób być tutaj biednym, kiedy się ma dzieci. Pomoc i na poziomie państwa, i władz lokalnych odczuwa się na każdym kroku. To głównie z tego powodu nie wrócę do Polski. Rodzinom jest tu naprawdę łatwiej.