Social Share:

familienpassNiemcy jako państwo składają się z 16 krajów związkowych, tzw. landów. Karta Dużej Rodziny nie funkcjonuje tam na poziomie ogólnokrajowym, ale na poziomie poszczególnych landów.

Większość landów proponuje rodzinom z trojgiem i większą liczbą dzieci 50-procentowe zniżki na wejścia do wszystkich instytucji sportowych i kulturalnych, a także dofinansowania do zajęć dokształcających. Takie rozwiązania funkcjonują na ogół od lat 80. ubiegłego wieku.

Do tego dochodzą preferencje dla rodzin na poziomie miast i gmin. Wiele z nich oferuje własne zniżki dla rodzin wielodzietnych, np. dopłaty do zakupu działek budowlanych bądź ulgi w opłatach za czynsz w zależności od liczby dzieci w rodzinie.

Celina Mirkiewicz–Wawro, od lat przebywająca w Niemczech, tak pisze dla naszego portalu o polityce prorodzinnej miasteczka, w którym żyje: „Mieszkam w niewielkim miasteczku w Nadrenii Północnej Westfalii (Niemcy). Rodziny wielodzietne mają się tu znakomicie. Rodzice nie czują się tutaj zostawieni sami sobie. Tuż przed urodzeniem dziecka dostaje się 1000 euro „na strat". Nie jest więc problemem zakup wyprawki dla dziecka. Później jest płatny macierzyński, wychowawczy i zapewnione miejsce w przedszkolu, kiedy dziecko kończy 2,5 roku.

Do 18. roku życia wszystkie leki dla dzieci są bezpłatne. Bez względu na dochody rodziny. Dzieci także dostają za darmo w szkole podręczniki, które na koniec roku szkolnego muszą zwrócić. Kupuje się tylko ćwiczenia, ale to nie kosztuje więcej niż 20 euro. Wejścia na basen, zajęcia muzyczne czy sportowe są dostępne za darmo dla dużych rodzin albo kosztują dosłownie grosze.

Jeśli pracuje tylko jedno z rodziców, bo np. matka postanawia zostać z dziećmi w domu, wtedy miasto „dopłaca na życie", zapewnia też mieszkanie, tak, żeby rodzina nie cierpiała niedostatku.

Oczywiście przy rozliczeniu podatku dochodowego także uwzględnia się dzieci. Jeśli natomiast rodzice w ogóle nie mają pracy, to na każde dziecko otrzymują 184 euro miesięcznie. Nasze miasto wypłaca także na każde nowo narodzone dziecko 300 euro co miesiąc przez cały rok.

Nie sposób być tutaj biednym, kiedy się ma dzieci. Pomoc i na poziomie państwa, i władz lokalnych odczuwa się na każdym kroku".

Jeśli zatem do polityki prorodzinnej landu, dodać działania lokalnych samorządów na rzecz rodzin, okaże się, że brak ogólnokrajowej Karty Dużej Rodziny w Niemczech nie jest dotkliwym problemem...

fot. na zdjęciu broszura z informacjami o blisko siedmiuset punktach honorujących kartę rodzinną w Brandenburgii. Land ten zamieszkuje 2,5 miliona mieszkańców.