Social Share:
Żaden chyba temat w ostatnich czasach nie jest tak często podnoszony, jak kwestia opłat za śmieci. Po pierwsze, o czym już wspominaliśmy, ustawa jest wadliwie skonstruowana, co powoduje wiele zamieszania, pod drugie podwyżki, niejednokrotnie bardzo poważne, mają dotknąć szczególnie rodziny wielodzietne.

Gminy radzą sobie z problemem w różny sposób. Są takie, które zdają się iść na łatwiznę i w ogóle nie zauważać rodzin wielodzietnych, ale coraz więcej jest takich, które szukają dla dużych rodzin dobrego rozwiązania.
 
Kolejną gminą, która chce sprawiedliwie traktować wielodzietnych, różnicując opłaty za śmieci, jest Żarów na Dolnym Śląsku. Stawki opłat zostały ustalone następująco. Dla śmieci segregowanych: 12,35 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 11,40 zł dla dwuosobowego, 10,45 zł dla trzyosobowego, 9,50 zł dla czteroosobowego, 9,02 zł dla pięcioosobowego, 8,55 zł dla sześcioosobowego, 8,07 zł dla siedmioosobowego, 7,60 zł dla ośmioosobowego i większego. Dla śmieci niesegregowanych: 13,65 zł dla gospodarstwa jednoosobowego, 12,60 zł dla dwuosobowego, 11,55 zł dla trzyosobowego, 10,50 zł dla czteroosobowego, 9,97 zł dla pięcioosobowego, 9,45 zł dla sześcioosobowego, 8,92 zł dla siedmioosobowego i 8,40 zł dla ośmioosobowego i większego.
 
Są jednak i takie samorządy, które mimo, że były do tego zobowiązane, nie ustaliły stawek za śmieci, np. Czernichów, Michałowice czy Jerzmanowice-Przeginia w Małopolsce, czekają z tym na poprawę ustawy, która jest wadliwa, a której sejm zapowiedział nowelizację.