Social Share:
logo-RInstytut INSE Research przeprowadził badania wśród młodych Polaków. Zadawał im pytania m.in. dotyczące rodziny i dzietności, planów na przyszłość. Zrobił to na zlecenie Radia Tok FM.
Okazało się, że aż 75 procent młodych Polaków w ogóle nawet nie myśli o założeniu wielodzietnej rodziny, czyli takiej, w której jest co najmniej troje dzieci. Jako główny powód takiego stanu rzeczy wsklazują niewystarczającą pomoc państwa. 38 procent z nich twierdzi, że na zmianę tej decyzji mogałaby wpłynąć "pewność finansowa", a 34 procent, że "stabilna praca". Gdyby chociaż te dwa warunkui były w Polsce spełnione, możliwe, że rodziłoby się więcej dzieci.
Jeśli aż 40 procent młodych ludzi twierdzi, że tak niska dzietność wynika z braku pieniędzy, to znaczy, że gdyby te pieniądze na dzieci mieli, nie wahaliby się, żeby je rodzić i wychowywać. Zdaniem ankietowanych sytuacja demograficzna w Polsce mogłaby ulec zmianie, gdyby np. rodziny wielodzietne były zwolnione z podatku dochodowego.
Ankietowani stwierdzili też, że na liczbę posiadanych dzieci wpływają głównie czynniki finansowe, a niekoniecznie zaś długość urlopu macierzyńskiego. Nowe posunięcie rządu dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich pozytywnie oceniiło tylko 27 proc. badanych.