Social Share:

ZDROd wielu lat Związek Dużych Rodzin Trzy Plus zabiegał w środowiskach samorządowych i rządowych o wprowadzanie kart dużych rodzin. Przed dwoma laty lokalnych programów było niespełna trzydzieści. Teraz jest ich ponad pięćset. Olbrzymia praca organiczna daje efekty. W całej Polsce dostępna jest też Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, która pojawiła się w momencie, gdy wiele projektów gminnych już dobrze się rozwijało. 

Szybko okazało się, że podobnie jak w Poznaniu, w wielu miastach rodzinom przysługują nawet trzy różne karty dużej rodziny - ogólnopolska, wojewódzka i miejska. Kryteria ich przyznawania są różne. Urzędnicy i rodzice pozyskują często partnerów nie kontaktując się ze sobą. Poznańska rodzina z piątka dzieci chcąc korzystać z różnych ofert powinna nosić ze sobą 21 plastkowych kart. Mówiła o tym Danuta Rząsa z Poznańskiego Związku Dużych Rodzin Trzy Plus na posiedzeniu Komisji Rodziny Rady Miasta Poznania w Poznańskim Centrum Świadczeń 2 lutego.

Program Poznań PRO Rodzina Karta Rodziny Dużej cieszy się dużą popularnością wśród poznańskich rodzin. Przykładowo tylko w 2014 roku z basenów Poznańskich Term Maltańskich skorzystało 2,5 tysiąca członków rodzin wielodzietnych. Wielu poznaniaków identyfikuje się z poznańskim programem i ocenia go pozytywnie.

Szymon WytykowskiSzymon Wytykowski - prezes Wielkopolskiego Oddziału ZDR Trzy Plus przedstawił radnym Komisji Rodziny projekt wykorzystania blankietu karty ogólnopolskiej jako dokumentu poświadczającego uczestnctwo zarówno w programie ogólnopolskim, jak i lokalnym. "Chodzi o to, by nie nosić ze sobą zbyt wielu plastików. Ze wzgledu na dużą ilość kart o różnym zakresie ulg (zasady przyznawania też różne) już dzisiaj wydaje się zasadne rozpoczęcie dyskusji nad pomysłem ułatwienia życia zarówno wielodzietnym rodzicom, urzędnikom i uczęstniczącym w programie prorodzinym firmom". - mówił Szymon Wytykowski, tato siódemki dzieci.

Jak podaje dzisiejszy "Głos Wielkopolski" - Wsród postulatów rodzin pojawiają się ulgi na zakupy z branży spożywczej, przemysłowej i odzieżowej, a takze zniżki na opłaty zwiaząne z mieszkaniem (prąd, woda, gaz, wywóz odpadów), paliwem do samochodów i opłatami w strefie płatnego parkowania, prywatną opieką medyczną i rozrywką,, biletami do kina, opery i filharmonii.

Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące przyniosą nowe pomysły i rozwiązania na tzw. ogólnopolskim i lokalnym "rynku" kart dla rodzin wielodzietnych. Będziemy Was, szanowni Czytelnicy, informować o proponowanych rozwiązaniach w tym obszarze.