Social Share:
Zmartwychwstanie i Maria MagdalenaNiedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijan.

Wielkanoc to niedziela niedziel. W tym świętym czasie pozdrawiamy się słowami: Chrystus Zmartwychwstał!, na co należy odpowiedzieć: „Prawdziwie zmartwychwstał!". W naszej tradycji po powrocie do domu z porannej wielkanocnej Mszy św. kultywuje się uroczyste śniadanie w gronie najbliższej rodziny.

Rodzinna celebracja

Pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę to istota tegoż śniadania, które ma charakter religijny i jest swoistą liturgią we wspólnocie rodziny, która jest Domowym Kościołem. Dlatego też nie bez znaczenia jest, obok duchowego przygotowania do spotkania ze Zmartwychwstałym, oprawa zewnętrzna tego rodzinnego spotkania. Na stole zasłanym białym obrusem nie może zabraknąć symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego – baranka wielkanocnego i paschału. Wspólne świętowanie przy stole stanowi przygotowanie do i jednocześnie jest przedłużeniem najwspanialszego spotkania z żywym Jezusem podczas Mszy św. przy stole eucharystycznym. Zgromadzenie rodziny wokół stołu pozwala doświadczyć obecności ludzi, doświadczyć więzi we wspólnocie, bo podczas Liturgii Bóg przyjmuje nas jako tych, którzy miłują widzialnych ludzi w imię niewidzialnego Chrystusa i ze względu na Niego. Spożywając śniadanie wielkanocne z rodziną, mamy też nadzieję, że wszyscy kiedyś spotkamy się w wieczności na uczcie Chrystusa. Niech tej wyjątkowej chwili towarzyszy modlitwa. Obrzędom przewodniczy głowa rodziny.

Modlitwa do odmawiania podczas WIELKANOCNEGO ŚNIADANIA >>> WIĘCEJ TUTAJ