Social Share:
patronatFUNDACJA „Głos Dla Życia” i PRZYJACIELE = program wsparcia rodzin wysoko wielodzietnych

W rodzinach z licznym potomstwem bardzo często pracuje tylko głowa rodziny, a matki zajmują się dziećmi i gospodarstwem domowym. Dzieci trzeba przypilnować, zaprowadzić do przedszkola, czasami odebrać ze szkoły, a z maluchami odrobić lekcje. Gotowanie obiadów dla piątki, siódemki, czy dziesiątki dzieci to też spore wyzwanie.

Dlatego przed kilkoma laty w Poznaniu zaczął funkcjonować program pod hasłem „Patronat nad rodziną”.
Dzisiaj zasady w nim wypracowane mogą służyć jako wzór do naśladowania dla innych organizacji pozarządowych i służb miejskich. We wsparcie rodziny wielodzietnej, najczęściej z piątką lub większą liczbą dzieci na wychowaniu, może zaangażować się właściwie każdy. Zaproszeni są biznesmeni, ludzie bardzo bogaci i mniej zamożni – przede wszystkim wszyscy o wrażliwych sercach.

Koordynatorka programu poinformowała nas, że od wielu lat, raz w miesiącu, Fundacja otrzymuje 10 złotych od darczyńcy, który w tytule przelewu wpisuje – kiedyś nie mogłem, teraz mogę, więc pomagam. Dla wielu to pewnie niewielka suma, ale dla dużej rodziny to już na przykład masło na dwa, trzy dni. Są też Patroni, którzy regularnie zasilają konto Fundacji wpłacając po kilkaset złotych.

Dyskretnie i długofalowo - ZASADY
Program PATRONAT NAD RODZINĄ nie jest jednorazową akcją, trwa nieprzerwanie od wielu lat, od stycznia do grudnia. Patroni nie znają osobiście rodzin. Najczęściej są informowani o ogólnej sytuacji i liczbie dzieci. To wystarcza. Rodziny też nie wiedzą, dzięki komu ich budżet zasilany jest co miesiąc o 300, czy 500 złotych.

Inicjator i koordynator programu „Patronat nad Rodziną” - Fundacja „Głos dla Życia” pośredniczy miedzy Patronem – darczyńcą a wysoko wielodzietną, pełną rodziną. Fundacja nie pobiera żadnej prowizji, a wsparcie ma najczęściej wymiar długofalowy. Patron przelewa raz w miesiącu na konto fundacji zadeklarowaną sumę pieniędzy, a pracownik „Głosu dla Życia” przekazuje ją do potrzebującej rodziny.

Rodzin, z którymi mamy bliskie relacje jest kilkadziesiąt. Odwiedzamy je, znamy ich sytuacje, staramy się pomagać, jak możemy. Spotykamy się najczęściej z dobrymi, dzielnymi rodzicami, którym warto pomagać. Najczęściej jest jednak tak, że rodzin chcących wejść do programu jest więcej niż Patronów. Czasami, mimo dobrych chęci, musimy odmawiać wsparcia. – mówi dr Jolanta Próchniewicz – psycholog z Fundacji „Głos dla Życia”, która jest związana z programem od początku. Zdarza się też, że rodziny nie potrzebują zastrzyku finansowego, ale pomocy prawnej lub w kwestiach rodzinnych – wychowawczych i psychologicznych. Wtedy też jesteśmy do dyspozycji. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta Poznania od kilku lat świadczymy bezpłatne porady w tym zakresie nie tylko dla poznańskich rodzin 3+, ale także dla wszystkich zainteresowanych – dodaje Próchniewicz.

Sprzymierzeńcy – patroni honorowi

„Patronat nad Rodziną” ma też od początku swoich sprzymierzeńców. Są nimi: Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wojewoda Wielkopolski, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu i Archidiecezja Poznańska.

PATRONAT NAD RODZINĄ w nowej odsłonie graficznej
Fundacja „Glos dla Życia” – inicjator i koordynator programu „Patronat nad Rodziną” uruchomiła w nowej odsłonie graficznej stronę internetową – www.patronatnadrodzina.org

Są tam wszystkie najpotrzebniejsze informacje dla tych, którzy chcieliby przyłączyć się i zostać darczyńcą od serca.

Fundatorzy – Patroni nie oczekują oklasków i splendoru. To jest pomaganie bez fajerwerków i fleszy - dyskretne, bez stygmatyzowania. Jednak właśnie taka forma wspierania rodzin, które zdecydowały się na trud wychowywania licznego potomstwa daje olbrzymią radość.

Wakacje szybką miną, wielu wielodzietnych rodziców już dzisiaj martwi się, czy zdoła wyposażyć we wszystkie potrzebne przybory swoje pociechy do szkoły, bo w licznej rodzinie wszystko trzeba policzyć razy pięć lub siedem. Szczególnie w okresie zimowym wiele rodzin wielodzietnych ma kłopoty z opłacaniem bieżących rachunków.
Dlatego PODAJ linka do artykułu DALEJ - każdy może ZOSTAĆ PATRONEM! KAŻDA ZŁOTÓWKA SIĘ LICZY! WIECEJ NA STRONIE WWW.PATRONATNADRODZINA.ORG