rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeNEWSROOMKarta Dużej Rodziny – gdzie składać wnioski

Karta Dużej Rodziny – gdzie składać wnioski

Polska-źródło WikipediaWnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny można składać od 16 czerwca. Jednak nie wszystkie urzędy zorganizowały już punkty ich przyjmowania. Nadal do ogólnopolskiego systemu informatycznego nie zalogowały się wszystkie gminy.

 

Co sugeruje ministerstwo
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w wytycznych dotyczących organizacji punktów przyjmowania wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny sugerowało, by były to urzędy miast i gmin. Jednak pojawiła się też informacja, że miejsce właściwe może być podległe władzom lokalnym i tym sposobem w wielu miejscach w Polsce o kartę rodziny wielodzietnej trzeba się już dzisiaj ubiegać w ośrodkach pomocy społecznej.

Sprawdzian dla samorządowców
Właśnie teraz trwa wielkie sprawdzanie, który burmistrz chce promować duże rodziny i punkty obsługi w związku z Kartą Dużej Rodziny umieszcza w urzędzie miasta i gminy, a któremu rodzina kojarzy się przede wszystkim z pomocą socjalną i stanowiska do obsługi karty organizuje w ośrodkach pomocy społecznej. To kwestia podejścia, umiejętności organizacyjnych i pieniędzy. Ministerstwo nie będzie bowiem opłacać nowych stanowisk i ich obsługa spoczywa na lokalnych władzach.

Nasza sonda
Redakcyjna sonda przeprowadzona w poniedziałek - 23 czerwca, w dziewiętnastu urzędach wykazała, że lepiej ze sprawami organizacyjnymi i wizerunkowymi radzą sobie duże miasta. Tam władze będą przyjmować wielodzietnych starających się o kartę najczęściej w urzędach, konkretnie w siedzibie, gdzie urzęduje prezydent. Gorzej jest w mniejszych miejscowościach. W dużej mierze lokalizacja punktu obsługi rodzin w związku z Kartą Dużej Rodziny zależy dzisiaj od Was drodzy czytelnicy, czy uda się Wam, przekonać lokalne władze, że obsługa i promocja rodzin powinna być organizowana w miejscu, w którym każdy obywatel będzie czuć się doskonale. Karta Dużej Rodziny ma stać się formą wyrażenia szacunku dla rodziców ponoszących trud wychowania licznego potomstwa. Dlatego teraz jest doskonały moment, by zacząć tworzyć lokalne Centra Rodziny, gdzie wszyscy rodzice znajdzą informacje nie tylko na temat Karty Dużej Rodziny, ale i na temat oferty miekszaniowej, oświatowej, wolontariatu rodzicielskiego, czy propozycje spędzania wolnego czasu.

Jak zadecydowały lokalne władze, gdzie po Kartę Dużej Rodziny:
Gdynia – Urząd Miasta, Wydział Spraw Społecznych
Płock – Urząd Miasta, Biuro Obsługi Klienta
Krynica Zdrój - Ośrodek Pomocy Społecznej
Kalisz – Urząd Miasta, Wydział Mieszkaniowy (tam gdzie zasiłki mieszkaniowe)
Łódź – Urząd Miasta, Wydział Zdrowia
Zakopane – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Bydgoszcz – Urząd Miasta, Wydział Spraw Obywatelskich, referat ewidencji ludności
Ostrołęka – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Raciąż – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Kutno – Urząd Miasta, Wydział Spraw Społecznych i Działalności Gospodarczej
Międzyzdroje – Urząd Stanu Cywilnego
Skarżysko-Kamienna – Wydział Zdrowia
Łęczyca (Łódzkie) – nie ma jeszcze uchwały, ale będzie Wydział Oświaty UM
Ustka – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Zamość – Urząd Miasta, Biuro Obsługi Klienta w Ratuszu i Wydział Kultury i Spraw Społecznych
Olsztyn – Urząd Miasta, Biuro Obsługi Klienta
Mosina – Biuro Obsługi Interesanta

zdjcie kliknij

Go to top