Social Share:
logoFundacja Republikańska opracowała raport „Polityka prorodzinna w Polsce. Diagnoza stanu obecnego i propozycje zmian". Marcin Chludziński – prezes Fundacji w „Rzeczpospolitej" proponuje „radykalne uproszczenie podejścia do polityki prorodzinnej oraz jego zdecydowaną zmianę".
Przede wszystkim tłumaczy różnicę między polityką socjalną a prorodzinną (prorodzinna wpływa na podniesienie dzietności, w przeciwieństwie do socjalnej, która zajmuje się tylko tymi rodzinami, które z różnych powodów sobie nie radzą), ale także wskazuje na nieskuteczność obecnych działań.
Jego propozycja polega na „zastąpieniu wszystkich obecnie prowadzonych działań i programów przez trzy proste mechanizmy.
Po pierwsze, chodzi o wprowadzenie dwuletnich powszechnych urlopów macierzyńskich. Powszechnych, czyli dostępnych dla wszystkich - nie tylko dla osób pracujących i opłacających składki, ale również dla osób, które obecnie z tego przywileju są wykluczone (osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych tak zwanych „umowach śmieciowych", studentów, osób bezrobotnych, itp.). (...) Gdy dzieci staną się nieco starsze (od dwóch lat), proponowane jest wprowadzenie „bonu wychowawczego" w wysokości 550 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od dwóch lat do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Zamiast budować i finansować państwowe przedszkola czy wyliczać wysokość subwencji dla przedszkoli prywatnych, dajmy te pieniądze rodzicom - oni z pewnością zrobią z nich najlepszy użytek i wydadzą je w sposób optymalny. Każda rodzina będzie mogła zdecydować, czy zapłacić za przedszkole samorządowe, prywatne czy też nie podejmować pracy i zostać z dziećmi".
Marcin Chludziński dodaje także, że „Potrzebne jest rozbudowanie jedynego z istniejących obecnie elementów polityki prorodzinnej (...) tak zwanej „ulgi na dzieci". Proponuje 100 złotych miesięcznie na pierwsze dziecko, 200 na drugie, 300 na trzecie dziecko i 400 złotych miesięcznie na czwarte i każde kolejne, a także „umożliwienie odliczania ulgi nie tylko od podatku dochodowego, ale również od wszystkich innych narzutów (składek) odprowadzanych w związku z wynagrodzeniem za pracę i to zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy; umożliwienie odliczania ulgi przez podatników płacących podatek rolny oraz przez wszystkich podatników płacących podatek dochodowy; możliwość odliczania jednej dwunastej ulgi od zaliczki na poczet podatku dochodowego i składek co miesiąc".
Wylicza także, że „Koszt takiej propozycji dla finansów publicznych to nieco ponad 30 mld złotych, czyli o około 5 mld złotych więcej niż obecne koszty", przy czym dodaje, że „biorąc pod uwagę zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich oraz objęcia zinstytucjonalizowaną opieką wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, a także zapewnienia środków na te programy, koszty przedstawionych propozycji nie powinny być wyższe niż koszty aktualnie prowadzonej polityki rządu, której efekty są mizerne".
Nam te propozycje bardzo się podobają, czy jednak mają szansę realizacji? I dlaczego nie?
Jak kupować auto dla rodziny

Jak kupować auto dla rodziny

02-07-2015 MOTORODZINA Tomasz Czarnecki - avatar Tomasz Czarnecki

Poproszę ładny, tani i bezawaryjny – praktyka kupowania samochodu nierzadko przypomina wizytę w sklepie. Tymczasem lekkomyślny wybór pojazdu dla całej rodziny może jednak mieć opłakane konsekwencje, zarówno dla portfela rodzinnego, jak i komfortu przemieszczania się z miejsca na miejsce. Mamy nadzieję, że czytając tę rubrykę pozwolimy naszym Czytelnikom uniknąć koszmarnych...

Czytaj więcej
NOWE PRZEPISY - dzieci w fotelikach - NAJWAŻNIEJSZE informacje

NOWE PRZEPISY - dzieci w fotelikach - NA…

20-05-2015 MOTORODZINA na podst. policja.pl - avatar na podst. policja.pl

Zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. PONIŻEJ tylko NAJWAŻNIEJSZE informacje. 

Czytaj więcej
Nawigacja - użyteczny gadżet

Nawigacja - użyteczny gadżet

27-04-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, co oznacza oszczędność choćby 15 cennych minut podczas rodzinnej jazdy samochodem. Wiemy, jak się jeździ autem po mieście w godzinach szczytu. Nawet z najgrzeczniejszymi dziećmi świata to prawdziwy wyczyn. Nawigacja służy, by teoretycznie do celu dojechać szybciej i bezproblemowo. Skąd więc tyle narzekań na te urządzenia?

Czytaj więcej
Fakty i mity o fotelikach samochodowych

Fakty i mity o fotelikach samochodowych

08-03-2015 MOTORODZINA Tomasz Czarnecki - avatar Tomasz Czarnecki

Panie doktorze źle ze mną, co innego widzę, co innego słyszę, a co innego czytam. W duchu dowcipu z brodą można opisać przygody wielu rodziców kupujących fotelik samochodowy. Opinii jest bardzo wiele i często są one sprzeczne ze sobą. Postanowiliśmy trochę uporządkować najważniejsze wiadomości, rozpatrując te "najprawdziwsze prawdy" i prawdy...

Czytaj więcej
Niepotrzebne wyposażenie samochodu?

Niepotrzebne wyposażenie samochodu?

01-03-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Samochód to już nie tylko cztery koła, kierownica i silnik. Sprzedawcy namawiają nas do zakupu różnego rodzaju opcji, z których część jest szczególnie przydatna podczas podróży z dziećmi, inne stanowią zbędny wydatek.

Czytaj więcej
Auto - jak zaoszczędzić 2000 zł?

Auto - jak zaoszczędzić 2000 zł?

19-02-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Za czasów pierwszej młodości, udawanie Hołowczyca czy Vettela za kierownicą mogło być jeszcze w pewien sposób usprawiedliwione. Jednak będąc rodzicem, należy przede wszystkim dowieźć familię bezpiecznie. Bezpiecznie i najlepiej tanio, by odzyskać kolejne kilka złotych do domowego budżetu. 

Czytaj więcej
Rodzinne auto po koreańsku

Rodzinne auto po koreańsku

03-02-2013 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Rozpoczynamy krótkie omówienie rynku aut dla rodzin. Wybierając marki i modele stawiamy już na sam początek kilka warunków – importer musi działać w Polsce, pojazd powinien pomieścić (co nie zawsze równa się z homologacją, bo praktyka bywa różna od teorii) minimum pięć osób, a najlepiej posiadać wersję siedmiomiejscową.

Czytaj więcej