Social Share:

fot. Spuno - FotoliaMedia co i raz donoszą o pustoszejących wsiach na wschodzie Polski. Właściwie już się do tego przyzwyczailiśmy. Rzecz w tym, że zaczynają nam się już widocznie zmniejszać liczebnie także miasta, wyjąwszy te największe, ale tam nie tylko dlatego, że rodzi się więcej dzieci, ale ze względu na migracje ludnościowe.

W dużym mieście zwyczajnie łatwiej o pracę, więc mnóstwo ludzi się do nich przeprowadza. Ale np. taka Łomża, która liczy dziś 61 tys. mieszkańców, jeszcze 10 lat temu miała ich o blisko 2 tys. więcej, a według prognoz w 2035 r. Łomżan będzie zaledwie niecałe 52 tys.

Podobny problem dotyczy całego Podlasia, które w 2035 r. ma liczyć o 116 tys. mniej mieszkańców niż obecnie. Dziś ta liczba wynosi 1072 tys. Nie lepsze są prognozy dla całej Polski, skoro w ostatnich latach rodzi się nie więcej niż 400 tys. dzieci rocznie, co daje nam 209. miejsce na świecie pod względem dzietności na ponad 220 państw. Trudno już zatem liczyć, że przekroczymy magiczną liczbę 40 mln Polaków. Przy utrzymującej się obecnej tendencji raczej nam bliżej do 30 mln.

Jak kupować auto dla rodziny

Jak kupować auto dla rodziny

02-07-2015 MOTORODZINA Tomasz Czarnecki - avatar Tomasz Czarnecki

Poproszę ładny, tani i bezawaryjny – praktyka kupowania samochodu nierzadko przypomina wizytę w sklepie. Tymczasem lekkomyślny wybór pojazdu dla całej rodziny może jednak mieć opłakane konsekwencje, zarówno dla portfela rodzinnego, jak i komfortu przemieszczania się z miejsca na miejsce. Mamy nadzieję, że czytając tę rubrykę pozwolimy naszym Czytelnikom uniknąć koszmarnych...

Czytaj więcej
NOWE PRZEPISY - dzieci w fotelikach - NAJWAŻNIEJSZE informacje

NOWE PRZEPISY - dzieci w fotelikach - NA…

20-05-2015 MOTORODZINA na podst. policja.pl - avatar na podst. policja.pl

Zmieniły się przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach. PONIŻEJ tylko NAJWAŻNIEJSZE informacje. 

Czytaj więcej
Nawigacja - użyteczny gadżet

Nawigacja - użyteczny gadżet

27-04-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, co oznacza oszczędność choćby 15 cennych minut podczas rodzinnej jazdy samochodem. Wiemy, jak się jeździ autem po mieście w godzinach szczytu. Nawet z najgrzeczniejszymi dziećmi świata to prawdziwy wyczyn. Nawigacja służy, by teoretycznie do celu dojechać szybciej i bezproblemowo. Skąd więc tyle narzekań na te urządzenia?

Czytaj więcej
Fakty i mity o fotelikach samochodowych

Fakty i mity o fotelikach samochodowych

08-03-2015 MOTORODZINA Tomasz Czarnecki - avatar Tomasz Czarnecki

Panie doktorze źle ze mną, co innego widzę, co innego słyszę, a co innego czytam. W duchu dowcipu z brodą można opisać przygody wielu rodziców kupujących fotelik samochodowy. Opinii jest bardzo wiele i często są one sprzeczne ze sobą. Postanowiliśmy trochę uporządkować najważniejsze wiadomości, rozpatrując te "najprawdziwsze prawdy" i prawdy...

Czytaj więcej
Niepotrzebne wyposażenie samochodu?

Niepotrzebne wyposażenie samochodu?

01-03-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Samochód to już nie tylko cztery koła, kierownica i silnik. Sprzedawcy namawiają nas do zakupu różnego rodzaju opcji, z których część jest szczególnie przydatna podczas podróży z dziećmi, inne stanowią zbędny wydatek.

Czytaj więcej
Auto - jak zaoszczędzić 2000 zł?

Auto - jak zaoszczędzić 2000 zł?

19-02-2015 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Za czasów pierwszej młodości, udawanie Hołowczyca czy Vettela za kierownicą mogło być jeszcze w pewien sposób usprawiedliwione. Jednak będąc rodzicem, należy przede wszystkim dowieźć familię bezpiecznie. Bezpiecznie i najlepiej tanio, by odzyskać kolejne kilka złotych do domowego budżetu. 

Czytaj więcej
Rodzinne auto po koreańsku

Rodzinne auto po koreańsku

03-02-2013 MOTORODZINA Tomek Czarnecki - avatar Tomek Czarnecki

Rozpoczynamy krótkie omówienie rynku aut dla rodzin. Wybierając marki i modele stawiamy już na sam początek kilka warunków – importer musi działać w Polsce, pojazd powinien pomieścić (co nie zawsze równa się z homologacją, bo praktyka bywa różna od teorii) minimum pięć osób, a najlepiej posiadać wersję siedmiomiejscową.

Czytaj więcej