Social Share:

fot. udra11 Fotolia 231354Zdarzały się przypadki, że ciężarne zakładały działalność gospodarczą np. w 8. miesiącu ciąży i odprowadzały składki do ZUS tylko za jeden miesiąc od maksymalnej podstawy wymiaru jaką można zadeklarować (czyli w 2014 r. - 9365 zł).

Zgodnie z polskim prawem po urodzeniu dziecka przez 12 miesięcy mogły pobierać zasiłek macierzyński w wysokości ponad 5.200 zł., czyli 80 proc. z 6.500 zł.

Teraz już z tym koniec. By uzyskać najwyższy możliwy zasiłek - ok. 6,5 tys. zł, kobieta prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała opłacać maksymalne składki przez 12 kolejnych miesięcy. Jeśli okres ubezpieczenia będzie krótszy, zasiłek macierzyński będzie odpowiednio niższy. A zatem, jeśli bizneswoman będzie opłacała składki ze swojej firmy przez 6 miesięcy przed porodem od zadeklarowanej najwyższej podstawy wymiaru składek, to zgodnie z nowymi regułami zasiłek macierzyński będzie obliczony jako suma sześciokrotności minimalnej wysokości składki i 1/12 nadwyżki powyżej tej kwoty za każdy miesiąc ubezpieczenia. Zatem kobieta, która opłaciła tylko jedną składkę, także tę najwyższą, otrzyma niecałe 2,2 tys. zł zasiłku.

Nowe przepisy mają obowiązywać dla matek dzieci urodzonych od 1 października 2015 roku lub 1 listopada 2015 roku w zależności od tego, kiedy Prezydent Bronisław Komorowski złoży swój podpis i zmiany zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw.

BARDZO CIEKAWY KOMENTARZ (Czy cieżarne to oszustki?) na stronie SOSrodzice.pl - czytaj TUTAJ.