Social Share:
komputerIle czasu mogą dzieci spędzić przed komputerem? Odpowiedź, że najlepiej wcale chyba w dzisiejszych czasach jest nie do zrealizowania.
Nawet jeśliby rodzic tego bardzo chciał. Choćby dlatego, że w pierwszej klasie szkoły podstawowej jest taki przedmiot, jak zajęcia komputerowe. W przedszkolach również komputery i programy edukacyjne pojawiają się coraz częściej. A poza tym koledzy dzieci mają w domu, noszą ze sobą różnego rodzaju nośniki gier czy wreszcie komórki, które w tej chwili mają dostęp do Internetu, gier itd.
 
I oczywiście „nie dajmy się zwariować". Korzystanie z komputera ma również swoje pozytywne strony. Komputer daje właściwie nieograniczone możliwości zdobywania informacji. Poprzez dobre gry, programy może kształcić, rozwijać umiejętności, pozwala na szybką komunikację, daje możliwość zabawy, odprężenia.
 
Ile czasu? Różne źródła podają różny czas. Jedne mówią, że 45 minut, inne że małe dzieci nie powinny przebywać przed komputerem dłużej niż godzinę dziennie, a godzina ta najlepiej jakby była rozłożona na dwie części. Starsze dzieci do dwóch godzin dziennie. Powiązane jest to z ochroną narządu wzroku, bo dłuższe przebywanie przed monitorem może skutkować krótkowzrocznością. Najważniejsze jednak, że długie siedzenie przed komputerem niesie za sobą zagrożenie zaburzenia rozwoju społecznego dziecka.

Dziecko, które zbyt długo siedzi przed monitorem komputera, nie nawiązuje relacji z innymi, a jeśli to robi przez Internet, to kontakty te są ograniczone, odrealnione, nie do końca prawdziwe. Następuje izolacja. Ciągłe przebywanie w świecie wirtualnym, gier komputerowych, powoduje, że dziecko zaczyna żyć w innym wymiarze - baśni, magii. Życie staje się nudne, „nie fajne". Oczywiście dotykamy tutaj całego dużego tematu związanego z wartościami, jakie dziecko sobie utrwala, przyswaja. Jeśli zaczyna grać w grę magiczną, brutalną, z przemocą, zabijaniem, to w świecie gier robi rzeczy, których normalne nie mógłby zrobić - zabija, krzywdzi, torturuje, oszukuje, kradnie, kłamie, zawiera pakty ze złymi mocami. Niesie to ze sobą ryzyko zacierania granic między dobrem a złem.

Jakie jest rozwiązanie? Kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem. Traktujmy komputer jako jedną z wielu możliwości spędzania czasu wolnego przez dziecko. Nie jedyną, ale również nie zupełnie zakazaną. W naszych rodzinach ustalamy zasady. Dzieci mają swoje zadania i obowiązki. Nie ma nic złego, jeśli znajdzie się tam czas na komputer, to nie musi być codziennie. Może być trochę więcej w czasie wakacji, kiedy jest mniej obowiązków. Dbajmy jednak o to, żeby to nie była jedyna rozrywka dziecka. Są książki, gry planszowe, klocki, rysowanie, rower, inne zabawki. Naszym zadaniem jest zadbanie o rozwój zainteresowań dziecka. Powinniśmy również wiedzieć, w co gra nasze dziecko, jakie strony ogląda w Internecie, żebyśmy mogli je ochronić przed złymi oddziaływaniami, które mogą doprowadzić nawet bardzo tragicznych skutków.