Social Share:

ppsycholog zdj1Czy istnieją sprawdzone, psychologiczne wzory, które pozwalają wychowywać dzieci w taki sposób, żeby, uczeń szkoły podstawowej zawsze chętnie odrabiał lekcje, dojrzewający gimnazjalista się nie buntował, a 16-latek nie palił papierosów?

Psychika - dziecko naśladuje
Metod postępowania z młodymi ludźmi jest wiele. Nie zawsze sprawdzone u Kowalskich sposoby zadziałają u Nowaków. Dr Jolanta Próchniewicz z poznańskiej Poradni Psychologicznej dla rodzin uważa, że nie należy mierzyć wszystkich dzieci jedną miarą. Uwarunkowań rozwojowych jest mnóstwo. Pierwszym i najważniejszym miejscem, w którym dziecko obserwuje dorosłych i ich zachowania, reakcje na trudne sytuacje jest dom. Jeżeli rodzice są impulsywni, nerwowo reagują nawet na najmniejsze trudności i niepowodzenia, można łatwo przewidzieć, że ich dziecko będzie postępować dokładnie tak samo. Jeśli dziecko doświadcza wrogości, uczy się walczyć.

Świat wirtualny, czyli włączanie agresora
Niestety na przyjęte od dorosłych negatywne wzorce zachowania często nakłada się agresja, która z wielu mediów wlewa się do młodych umysłów.
Może warto usunąć z komputera dziecka gry, w których bohaterowie wielokrotnie są zabijani, a z których młodzież korzysta nawet przez kilka godzin dziennie. Oszukiwanie się, że to tylko gra i nie ma wpływu na kondycje psychiczną dziecka, nie ma żadnego znaczenia. Często przyczyną agresji wśród nieletnich jest właśnie obserwacja wirtualnego świata, w którym wygrywa przemoc. Zdecydowanie warto zaproponować dzieciom takie formy zajęć, które pozwolą im rozwinąć skrzydła, być może zawrzeć nowe przyjaźnie i odnaleźć nowy talent lub zdobyć jakiś szczyt.

Rodzic, rodzic i po trzecie rodzic
Nie da się wychować dziewczynki na dobrą mamę, jeśli mama jest obecna tylko korespondencyjnie lub przez skype. Dr Jolanta Próchniewicz podkreśla, że do właściwego rozwoju psychicznego dziecka potrzebna jest obecność obojga rodziców. Ich zadaniem jest zbudowanie dziecku świata reguł w atmosferze akceptacji i miłości. Dzięki temu uczy się tego, jak znaleźć przyjaźń w świecie Dla dziewczynki wzorem postępowania jest przede wszystkim mama, dla chłopców, w sposób naturalny – tata. Ich miłość, poświęcony dzieciom czas, przekazane dobre rady będą procentować prędzej czy później.

Psycholog dr Jolanta Próchniewicz przyjmuje rodziców w Poradni Psychologicznej Fundacji „Głos dla Życia” przy ul. Fortecznej 3 w Poznaniu. Drzwi są otwarte od poniedziałku do czwartku, w godzinach od 10:00 do 16:00, a w piątki od 8:00 do 10:00. Zawsze jednak lepiej umówić się wcześniej telefonicznie pod nr tel. 61 653 03 93. Z porad poradni można korzystać bezpłatnie, jej działalność jest finansowana przez Urząd Miasta Poznania.