Social Share:
plac zabaw - grodzisk-plWczoraj w Grodzisku Mazowieckim rozpoczęły się I Ogólnopolskie Dni Dużych Rodzin. Udział w zjeździe zapowiedziało około 200 rodzin wielodzietnych, w których wychowuje się 600 dzieci.


Oprócz koncertów i wielu atrakcji dla całych rodzin (basen, zajęcia sportowe i artystyczne) zaplanowano również konferencję ekonomiczną "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?". Organizatorami spotkania, które przebiegać będzie pod hasłem: "Duże rodziny - bogactwo przyszłości", są Grodzisk Mazowiecki i Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.

W trakcie konferencji pod hasłem „Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?" wypowiedzą się m.in.: dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH („Zabezpieczeniu rodziców w systemie ubezpieczeń"), dr Łukasz Hardt z UW („Idea Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny"), dr Stanisław Kluza z SGH („Państwo jako beneficjent nakładów na kapitał ludzki ponoszonych przez rodziny"), prof. dr hab. Bożena Balcerzak-Paradowska z IPiSS („Ocena polityki rodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych"), dr Irena Kowalska, SGH ( „Sytuacja demograficzna Polski wyzwaniem dla polityki rodzinnej państwa"); Jan Tombiński, ambasador UE na Ukrainie („Polityka rodzinna w perspektywie Europejskiej").

Od 16.00 do 16.30 odbędzie się wspólny przemarsz krokiem „Poloneza" spod pomnika Józefa Chełmońskiego do Parku Skarbków. O 16.30 rozpocznie się program sceniczny dla dzieci „Warzywolandia" z Centrum Uśmiechu, zaś o 17.45 koncert Joszko Brody z dziećmi w Parku Skarbków. O godz. 20.00 - "Klasyka w plenerze" w wykonaniu Filharmonii Lwowskiej.

Niedziela 23 czerwca rozpocznie się Mszą świętą w Parku Skarbków, celebrowaną przez kardynała Kazimierza Nycza.
Dlaczego Zjazd odbywa się w Grodzisku? Burmistrz miasta Grzegorz Benedykciński pięć lat temu wprowadził Kartę Dużej Rodziny, uprawniającą rodziny wielodzietne do zniżek na basen, do kina, komunikacji i związane z przedszkolami. Korzysta z nich 400 rodzin. Dzięki temu dzietność w Grodzisku Mazowieckim, która w 2006 roku wynosiła 1,3, obecnie wzrosła do 1,7. Burmistrz podkreśla też, że dzięki większej liczbie dzieci nie trzeba zamykać szkół ani zwalniać nauczycieli.
Informacje na temat zjazdu rodzin znajdują się na stronie www.zjazd.3plus.pl