Social Share:

konferencja-Miasto-dla-Rodziny-FGŻCo sprawi, że miasto będzie bardziej prorodzinne? W stolicy Wielkopolski pojawiły się pomysły - miejskie becikowe, karta dużej rodziny, a może gminne świadczenie na dziecko w wysokości 100 złotych.

W Poznaniu, 8 października, odbyła się konferencja pod hasłem „Rodzina dla miasta – miasta dla rodziny", której adresatami byli wójtowie, burmistrzowie i urzędnicy zajmujący się polityką prorodzinną.
Uczestników, w imieniu miasta Poznania – jednego z organizatorów, powitał w Sali konferencyjnej Bramy Poznania ICHOT prezydent Poznania – Ryszard Grobelny. „Już dzisiaj Poznań może się pochwalić wieloma rozwiązaniami na rzecz rodziny" – powiedział. Faktycznie – zniesienie opłat stałych za przedszkole dla rodzin wielodzietnych, miejskie dopłaty do świadczeń rodzinnych, czy chociażby bilety miesięczne na komunikację miejską dla rodzin wychowujących czwórkę dzieci lub więcej za niecałe sześć złotych to pomysły z Poznania.

Szereg rozwiązań prorodzinnych zaprezentowali również przedstawiciele z Krakowa, Zielonej Góry i Ostrowa Wielkopolskiego. Stałe świadczenie na dzieci urodzone w gminie planują wprowadzić władze Środy Wielkopolskiej. Nie da się ukryć, że niska dzietność w Polsce połączona z migracjami z miast do mniejszych miejscowości i emigracja za granicę to mieszanka, która może już niedługo znacząco uszczuplić budżet wielu gmin. Według opinii dra Jana Paradysza, w samym tylko Poznaniu liczba mieszkańców może w roku 2030 wynosić nawet 472 294, to spadek o blisko 100 tysięcy. „Z przyczyn budżetowych Kraków kieruje swoje rozwiązania prorodzinne do osób odprowadzających podatki do kasy naszego miasta" – powiedziała Marzena Paszkot krakowska Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. rodziny.

Nie konferencji swój punkt widzenia przedstawili też wielodzietni rodzice. Elżbieta Lachman – radna Rady Rodziny Dużej Miasta Poznania i mama siódemki dzieci podkreślała, że bolączką wielu wielodzietnych rodzin jest brak dostępności do nisko czynszowych mieszkań o powierzchni przynajmniej 100 metrów kwadratowych i przedstawiła model budownictwa komunalnego w Nysie. Właśnie tam jeden metr powierzchni użytkowej do zamieszkania buduje się za niespełna 800 złotych. Radna zachęcała też do tworzenia Centrów Rodziny. Takie instytucje funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej. Szymon Wytykowski – także radny RRD MP opowiedział o radościach, jakie przynosi wielodzietność, ale i trudnościach, na jakie napotykają rodziny w codziennym życiu. Anna Dyndul z Fundacji „Głos dla Życia" – drugiego z organizatorów ciesząc się konferencyjnej wymiany doświadczeń, wyraziła nadzieję, że wydarzenie o podobnym charakterze pojawi się w poznańskim kalendarzu również za rok.