rabatydlarodziny new2
Jesteś tutaj: HomeZDROWIEZamiast żłobka - mama i tata!

Zamiast żłobka - mama i tata!

dr Rainer BoehmJednym z ważniejszych elementów polityki prorodzinnej Polski jest rozbudowa sieci żłobków. Gminy ścigają się w uchwalaniu budżetów z coraz większymi dofinansowaniami do miejsc w placówkach i klubach zajmujących się opieką nad najmłodszymi. Tymczasem pediatra z Sozialpediatrisches Zentrum w Bielefeld-Bethel i jednocześnie członek komisji ds. rodziny niemieckiego Bundestagu – Rainer Boehm - ostrzega, że szczególnie w żłobkach wydziela się u małych dzieci ponadprzeciętna ilość hormonu stresu, co zagraża bardzo wrażliwym komórkom nerwowym, które rozwijają się w mózgu.
Zdaniem Böhma nadmierne obciążenie stresem we wczesnym dzieciństwie powoduje negatywne zmiany w tej części mózgu, która odpowiedzialna jest zachowania społeczne „długotrwałe obciążenie stresem ma bezpośredni związek z agresywnym lub depresyjnym zachowaniem dzieci." – mówi Böhm. Podobne wyniki badań pojawiły się już np. w Stanach Zjednoczonych i w Szwajcarii.
Naukowiec jest zdania, że forsowanie rozbudowy sieci żłobków w Niemczech to promowanie drogiego i zagrażającego zdrowiu dzieci modelu opieki nad nimi. „O wiele bardziej wartościowe wydaje się być konsekwentne wspieranie modelu opieki nad dziećmi przez rodziców". Böhm wnioskuje o 18-miesięczny urlop rodzicielski dla matek, po którym mógłby nastąpić 18-miesięczny urlop rodzicielski dla ojców z gwarancją powrotu na wcześniejsze stanowiska pracy i zabezpieczeniem składek emerytalnych dla obojga rodziców. „O ten model służący dobru dziecka warto walczyć" – mówi Böhm.

Kultur&Medien online/kat.net/elach-KartaDuzejRodziny.pl
Go to top